Haliç Kültür Merkezi, Tarihi Yarımada ve Haliç

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Hata
Anasayfa Haliç Kongre Merkezi

Haliç Kongre Merkezi

e-Posta Yazdır PDF

haliç kongre merkezi

 

Haliç Kültür ve Kongre Merkezi, Türkiye’nin en büyük ve modern kongre ve kültür merkezi özelliğini taşıyor. Yaklaşık 65 bin metrekarelik bir alana kurulan merkez, 88 bin metrekarelik inşaat alanına sahip. Merkezde, 3 bin 35 kişilik konser, 1120 kişilik tiyatro, 900 kişi kapasiteli 3 sinema salonu ve 14 çalışma salonu yer alıyor. Ayrıca, 650 kişilik restoran, 7 bin 700 metrekarelik açık hava etkinlikleri alanı inşa edildi. İnşaat alanı 8 bin 250 metrekare olan bir rıhtıma sahip merkezde, 700 araçlık otopark ile 17 bin metrekarelik yeşil alan bulunuyor. Avrupa’nın sayılı merkezlerinden birisi olan Haliç Kongre ve Kültür Merkezi daha önce Sütlüce Mezbahanesi idi.  

           

Sütlüce Kongre Merkezi 1923 tarihli Sütlüce Mezbahası binasının yeniden yapılmış ve genişletilmiş projesidir. Özgün bina 1923 yılında üç mimarın ortak yapımı olarak ortaya çıktı. Ahmet Burhanettin, Osman Fıtri ve Marko Logos İttihat ve Terakki döneminin İstanbul imar etkinliklerinin en kapsamlı olanlarından olan bu yapının mimarisini oluşturdular. Yapı topluluğunun en karakteristik binası olan kuleli buzhane binası ile dikkati çekmektedir. Buzhane binası simetrik cephe düzeni, birer kubbe ile örtülü, sivri kemerli pencereleri, kademelenerek alçalan çatı parapeti ile sivri kemer arasında kalan, mavi çinilerle kaplı bölümleriyle, yapıldığı dönemin I. Ulusal Mimarlık Üslubu’nu yansıtmaktadır.(Yıldız Salman, İstanbul Ansiklopedisi, c. 5, s. 119) Sütlüce Kongre Merkezi ile Sütlüce Mezbahası Konser ve Kongre Salonu, Sinema Salonları, Sergi ve Toplantı Salonu, Tiyatro binası ve çok katlı otoparkın yer aldığı bir komplekse dönüştü. Forum’da bina Tematik Süreç oturumları, Bölgesel ve Politik Süreç oturumları ve Basın Merkezi’ne ev sahipliği yapacaktır.

 

Haliç Kongre Merkezi kapasitesi,teknik donanımı ve verdiği hizmetler ile Dünyanın önde gelen kültür ve kongre merkezlerinden biridir.2009 yılında 5.Dünya Su Forumu ile şehrimizin toplantı,kongre ve kültür faaliyetlerine kapılarını açan Merkez ulusal ve uluslar arası önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Haliç Kongre Merkezi, İstanbul’un en gözde ve tarihi mekân ve yapılarının yer aldığı Haliç’in kıyısında bulunmaktadır.  Kongre Merkezi Atatürk Havaalanına 20 dakika,  Taksim’e 7 dakika ve Tarihi Yarımada’ya 5 dakika mesafededir..

Haliç Kongre Merkezi, 1920’lerde bugünkü neoklasik cephesine kavuşmuş tarihi bir binadır. 102.000 m2 arsa üzerinde 86.000 m2 kapalı alana sahiptir. Haliç Kongre Merkezi sinema, konser, tiyatro ve sergi bölümü olmak üzere 4 ana bölümden oluşmaktadır. Bu 4 bölüm birbirilerine geniş fuaye alanlarıyla bağlanmaktadır.

İlk bölümde ikisi 266 ve biri 219 kişi kapasiteli olmak üzere üç oditoryum yer almaktadır. Bu bölümün toplam kapasitesi 751 kişi olup, 1307 metrekarelik fuaye alanına sahiptir. Bu bölümün içinde aynı zamanda 270 kişi kapasiteli her türlü banket hizmeti verebilen bir restoran bulunmaktadır.

Merkezin ikinci bölümünde yer alan, İstanbul’un en büyük oditoryumu olan Haliç Salonu, 3008 kişi kapasitesi ile her türlü kongre, konser ve benzeri aktivitelere ev sahipliği yapabilecek özelliğe sahiptir. En son teknoloji ekipmanlar ile donatılmış olan salonda 12 dilde simültane çeviri imkanı bulunmaktadır. Haliç Salonu’nun 2000 m2 fuaye alanı mevcuttur.

Merkezin üçüncü bölümünde yer alan ikinci büyük salon, 1138 kişi kapasitesi ve 266 metrekarelik sahne alanına sahip Sadabad Salonu’dur. Sadabad Salonu’nun 1410 m2 fuaye alanı bulunmaktadır. Sadabad Salonu’nda 6 dilde simultane çeviri imkanı bulunmaktadır.

Son bölüm ise iki kattan oluşmaktadır, üst katında 3 adet büyük, 8 adet küçük toplantı salonu bulunmaktadır. Salonların kapasiteleri 25 kişi ile 120 kişi arasında değişmekte olup, toplam kapasitesi 650 kişidir. Binanın alt katında 1386 m2 sergi ve fuar alanı bulunmaktadır.

Haliç Kongre Merkezi, 10.000 kişiye yiyecek ve içecek servisi verebilmektedir. Kongre Merkezi’nde Türk Mutfağından ve uluslararası mutfaklardan seçkin örnekler sunan Erguvan Restoran tüm misafirlerimize açıktır.

Haliç Kongre Merkezi, her türlü organizasyonu gerçekleştirebilecek, tümü son teknoloji olan teknik ekipman alt yapısına ve gerekli desteği verebilecek teknik ekibe sahiptir. Tüm salonların birbirinden bağımsız havalandırma sistemi ve birbirlerine görüntü aktarım imkanları mevcuttur. Oditoryumların her birinde 35 MM film makinesi ve dolby surround ses sistemi mevcuttur.

 

 

HALİÇ (SÜTLÜCE) KÜLTÜR ve KONGRE MERKEZİ

Toplam alan : 102.000 m2
Toplam Kapalı Alan: 86.000 m2
Toplam Kapalı Fuar Alanı: 8.250 m2
Toplam Fuar Alanı: 11.000 m2
Toplam Restoran Sayısı: 450
Toplam Banket Alanı: 6.500 kişi
Toplam Otopark Kapasitesi: 739 oto
Salon Sayısı (Feshane): 8
Salon Sayısı (Sütlüce): 12
Toplam Salon Sayısı: 20
Toplam Koltuk Kapasitesi: 6.887 koltuk

 

 

ADRES:

Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 311 11 11

Fax: 0212 255 90 00

 

ULAŞIM: 

Otobüs ile gelirseniz yolun her iki yönünden de geldiğinizde metrobüs/otobüs/minibüs fark etmeksizin Halıcıoğlu durağında iniyorsunuz. Dilerseniz Üsküdar'dan kalkan Haliç hattına binip, deniz yolu ile de ulaşabilirsiniz. Deniz yolunu tercih ederseniz eğer Sütlüce durağında inmeniz gerekmektedir.

 

Kültür Merkezinden geçen hatlar:

36T CEBECİ - TAKSİM
41ST SEYRANTEPE - TOPKAPI
47 YEŞİLPINAR-EMİNÖNÜ
47E BİNEVLER - EMİNÖNÜ
47Ç GÜZELTEPE - EMİNÖNÜ
54HT HASKÖY - TAKSİM - MECİDİYEKÖY
54HŞ HASKÖY - ŞİŞLİ – TAKSİM

 

Haliç Kongre ve Kültür Merkezine Nasıl Gidilir?

Haliç Kongre Merkezine Ulaşım

 

Haliç Kongre Merkezi Kroki

 

 

 

 

 

Son Güncelleme: Salı, 01 Şubat 2011 15:29  

OTELLER

Multimedia

GİRİŞ FORMU


Etkinlik Takvimi

loader

Pek Yakında

Kimler Sitede

Şu anda 170 konuk çevrimiçi